The Vigor GK70 by MSI is a TenKeyLess keyboard with 87/88/91 keys (different by languages) keys, which uses Cherry MX RGB Speed Silver switches. The keyboard has media keys which are accessible via function keys. The Vigor GK70 keyboard uses a USB connection, with a 1.8 m Braided Fiber cable. It is supported by Mystic Light software. And has Full RGB Illumination (16.77 Million Colors) backlighting. It weighs in at 900g, and is 354 x 137 x 46 mm [LxWxH].
Specification | |
| No. of Keys | 87/88/91 keys (different by languages) |
| No. of Macro Keys | |
| Media Keys | Via Function Keys |
| Palm Rest | No |
| Profiles | |
| Processor | |
| Memory Size | |
| Colourway | Black |
| Connection | Wired |
| Cord Length | USB Type-A 1.8 m Braided Fiber |
| Wireless | None |
| Battery Type | None |
| Battery Life | None |
| USB Report rate | |
| Wireless Report rate | None |
| Key Switches | Cherry MX RGB Speed Silver |
| Key Caps | |
| Switch lube | |
| USB Passthrough | No |
| Audio Passthrough | No |
Features | |
| Anti-ghosting | N-Key Rollover |
| Software | Mystic Light |
| Compatible OS | Windows |
Lighting | |
| Colour Options | Full RGB Illumination (16.77 Million Colors) |
| Lighting Effect | Via Software |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Weight (grams) | 900g |
| Dimension (LxWxH) | 354 x 137 x 46 mm |