The Vigor GK60 by MSI is a Full sized keyboard with 104/105/109 keys (different by languages) keys, which uses Cherry MX Red switches. The keyboard has media keys which are accessible via function keys. The Vigor GK60 keyboard uses a USB connection, with a 2m cable. It is supported by MSI Gaming Center software which has the following backlighting effects: Steady, Breath, Wave, Radar, Horison, Ripple, Reactive, Customise. It weighs 1050g, and is 440 x 134 x 42 mm [LxWxH].
Preset 4x luxury metal keycaps, providing excellent feedback and less chance to press mistakenly during gaming sessions. Extra keycaps included in the retail box are suitable for regular office use.
Specification | |
| No. of Keys | 104/105/109 keys (different by languages) |
| No. of Macro Keys | |
| Media Keys | Via Function keys |
| Palm Rest | No |
| Profiles | |
| Processor | |
| Memory Size | |
| Colourway | Black |
| Connection | Wired |
| Cord Length | USB Type-A 2m |
| Wireless | None |
| Battery Type | None |
| Battery Life | None |
| USB Report rate | |
| Wireless Report rate | None |
| Key Switches | Cherry MX Red |
| Key Caps | |
| Switch lube | |
| USB Passthrough | No |
| Audio Passthrough | No |
Features | |
| Anti-ghosting | N-Key rollover |
| Software | MSI Gaming Center |
| Compatible OS | Windows, Mac OS X |
Lighting | |
| Colour Options | Red |
| Lighting Effect | Steafy, Breath, Wave, Radar, Horison, Ripple, Reactive, Customise |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Weight (grams) | 1050g |
| Dimension (LxWxH) | 440 x 134 x 42 mm |