Experience featherlight performance with the Glorious Model O- Minus – an ultra-lightweight mouse designed for effortless speed and precision. Weighing in at a mere 58-59 grams (depending on the finish), this mouse practically disappears in your hand, giving you a significant advantage in fast-paced games. Featuring a renowned Pixart PMW3360 sensor and Omron switches, the Model O- Minus delivers exceptional tracking and responsiveness. Customize your setup with vibrant RGB lighting, choose between matte or gloss finishes, and dominate the competition with this incredibly light and agile gaming mouse.
Envisioned by a community of passionate gamers, and developed by a team who accepts nothing less than perfection - Model O will elevate your play to unimaginable heights. Built for speed, control, and comfort - we packed a full suite of ultra-premium features into an impossibly lightweight, ambidextrous frame. Welcome to the next level of Competitive E-Sports gaming. Prepare for Ascension.
| Specification | |
| No. of Buttons | 6 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | USB |
| Cable length | 2m |
| Wireless | N/A |
| Battery Type | N/A |
| Battery Life | |
| Colourway | Black or White, Matte or Gloss |
| Ambidextrous | Right handed |
| Coating | |
| Software | Optional |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Omron |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
| Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | Pixart |
| Model | PMW3360 |
| Processor | |
| Lift off distance | less than 0.7mm |
| DPI/CPI | upto 12,000 dpi |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 250+ IPS |
| Max acceleration | 50G |
| Polling Rate Wired | 1000 Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
| Lighting | |
| Colour Options | 16.8 million colors RGB |
| Lighting Effect | 8 effects |
| Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 120 x 63 x 36 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 58g (Matt) and 59g (Gloss) |