The G915 by Logitech is a Full sized keyboard with 109 keys, which uses Low Profile GL switches. The keyboard has dedicated media keys. The G915 keyboard uses a LIGHTSPEED Wireless, Bluetooth, USB connection, with a 1.8 m cable. It is supported by Logitech G HUB software. And has LIGHTSYNC RGB backlighting with per-key lighting effects. It weighs in at 1025 g, and is 475 x 150 x 22 mm [LxWxH].
G915 offers intelligent LIGHTSYNC RGB technology which enables fully customizable per-key lighting across ~ 16.8 M colors. Create your own animations or choose from a selection of preset effects for the most immersive RGB experience. Unify a theme, enhance your gameplay, and extend your gaming setup through your keyboard.
| Specification | |
| No. of Keys | 109 |
| No. of Macro Keys | 5 |
| Media Keys | Dedicated |
| Palm Rest | No |
| Profiles | 3 |
| Processor | |
| Memory Size | |
| Colourway | |
| Connection | Wired, Wireless |
| Cord Length | USB Type-A 1.8 m |
| Wireless | LIGHTSPEED Wireless, Bluetooth |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| USB Report rate | |
| Wireless Report rate | |
| Key Switches | Low Profile GL |
| Key Caps | |
| Switch lube | |
| USB Passthrough | No |
| Audio Passthrough | No |
| Features | |
| Anti-ghosting | |
| Software | Logitech G HUB |
| Compatible OS | Windows |
| Lighting | |
| Colour Options | Per Key RGB, LightSync |
| Lighting Effect | Via Software |
| Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Weight (grams) | 1025 g |
| Dimension (LxWxH) | 475 x 150 x 22 mm |