The Aorus M2 by Aorus uses an Optical sensor from Pixart , specifically the 3327, providing a DPI/CPI range of 200~6200dpi with 100dpi increments. This is combined with a 32-bit ARM processor. This results in a tracking speed of 220 ips, and a maximum acceleration of 30G. It uses a USB connection with a 1.8m matte black PVC cable. The Aorus M2 is considered to be an ambidextrous mouse. It weighs in at 76g +/- 5% grams with the cable and is approximately 117 x 63 x 36 mm (LxWxH).
The classic ambidextrous outlook combines with a lightweight design. Comfortable design and less than 80 grams, the player will not be injured even after a long training or competition.
Specification | |
| No. of Buttons | 8 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | Wired |
| Cable length | USB Type-A 1.8m matte black PVC |
| Wireless | None |
| Battery Type | None |
| Battery Life | None |
| Colourway | Matte Black |
| Ambidextrous | Yes, Symmetrical |
| Coating | |
| Software | Aorus Engine |
| Compatible OS | Windows |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Omron |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | Fingertip, Claw |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | Pixart |
| Model | 3327 |
| Processor | 32-bit ARM processor |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 200~6200dpi with 100dpi increments |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 220 ips |
| Max acceleration | 30G |
| Polling Rate Wired | 125/ 500/ 1000Hz |
| Polling Rate Wireless | None |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | 16.7M colours |
| Lighting Effect | Via Software |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 117 x 63 x 36 mm |
| Weight (grams) | 76g +- 5% |
| Weight w/o cable | |