The ROG Gladius II Origin by ASUS uses an Optical sensor, providing a DPI/CPI range of 100 dpi - 12000 dpi. This results in a tracking speed of 250 IPS, and a maximum acceleration of 50g. It uses a USB connection with a 1m Rubber, 2m Briaded cable. It weighs in at 110 g without the cable, has N/A weights and is approximately 126 x 67 x 45 mm (LxWxH).
Get ready to lock your target and embrace victory with the ROG Gladius II Origin optical gaming mouse, the third in the Gladius family. The Gladius II Origin has an advanced 12000 DPI optical sensor for fast response and precise control, ergonomic right-handed design to ensure you stay comfortable during extended gaming sessions and Aura Sync lighting technology to outshine the competition.
Specification | |
| No. of Buttons | 6 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | Wired |
| Cable length | USB Type-A to Micro USB, 1m Rubber, 2m Briaded |
| Wireless | None |
| Battery Type | None |
| Battery Life | None |
| Colourway | Gun-metal grey |
| Ambidextrous | Right Handed |
| Coating | |
| Software | Armoury II |
| Compatible OS | Windows |
| Weights | N/A |
| Switch (L/R) | Omron D2FC-F-K (50M) , Extra Japanese-made Omron D2F-01F included |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | Alps |
| Grip Style | Palm, Claw |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | PixArt |
| Model | PMW3360 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 100 dpi - 12000 dpi |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 250 IPS |
| Max acceleration | 50g |
| Polling Rate Wired | 1,000Hz, 1ms |
| Polling Rate Wireless | None |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | RGB |
| Lighting Effect | Via Software |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 126 x 67 x 45 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 110 g |