Step up to the world's most technologically advanced webcam and get professional-quality video for video conferencing, streaming, or recording. Logitech BRIO is packed with features that produce stunning video in any environment. Our premier 4K ultra high-def camera offers 5x digital zoom, high frame rates, outstanding low-light performance, HDR, and RightLight 3.
| Specification | |
| Connection | USB C |
| Cable Length | 2.2m |
| Mounting Options | Tripod, Universal Clip |
| Integrated Lighting | No |
| Privacy Shutter | |
| Video | |
| Video Resolution | 720p @ 30, 60 or 90 fps, 1080p @ 30 or 60 fps, 4k @ 30fps |
| Video Encoding | |
| Still Resolution | |
| Field of View (F.O.V) | 90 Diagonal |
| Focus Type | Auto |
| Focus Range | |
| Focal Length | |
| Aperture | |
| Microphone | |
| Pickup Pattern | dual omni-directional mics with noise cancellation |
| Senstivity | |
| Audio bit rate | |
| Software | |
| Native | |
| Open Broadcaster | Yes |
| Xsplit | Yes |
| Dimensions | |
| Size LxWxH | 102 x 27 x 27 mm |
| Weight | 63 g |