This webcam delivers crisp 1080p at 30fps, or a super smooth 720p at 60fps. The built-in ring light lets you ditch those harsh shadows and look your absolute best, even in less-than-ideal lighting conditions. It’s super versatile with flexible mounting options – clip it to your monitor or set it on a tripod. Plus, it's compatible with popular streaming software like OBS and XSplit.
Designed and tested by top streamers, the Razer Kiyo is a desktop streaming camera with a powerful, multi-step ring light that you can dim or brighten on command, with the ability to stream at 60 fps for full gaming fidelity. It's the perfect camera for professional streaming.
| Specification | |
| Connection | USB |
| Cable Length | 1.5m braided |
| Mounting Options | L-shape joint and Tripod thread |
| Integrated Lighting | Yes |
| Privacy Shutter | |
| Video | |
| Video Resolution | 1080p @ 30FPS / 720p @ 60FPS / 480p @ 30FPS / 360p @ 30FPS |
| Video Encoding | YUY2 / MJPEG or H.264 |
| Still Resolution | 2688 x 1520 |
| Field of View (F.O.V) | 81.6 |
| Focus Type | Auto |
| Focus Range | |
| Focal Length | |
| Aperture | |
| Microphone | |
| Pickup Pattern | Omnidirectional |
| Senstivity | -38dB |
| Audio bit rate | 16bit 48KHz |
| Software | |
| Native | |
| Open Broadcaster | Yes |
| Xsplit | Yes |
| Dimensions | |
| Size LxWxH | 92.9 x 129.0 x 26.9 mm |
| Weight | 299.3 g |