The Naos 3200 by Mionix uses an Optical sensor from Avago, specifically the ADNS-3060, providing a DPI/CPI range of 3200 dpi. This results in a tracking speed of 1 m/sec (40 ips), and a maximum acceleration of 15 g. It uses a USB, gold plated connection with a 2m braided cable. It weighs in at 152.2 grams with the cable and 99 without the cable and is approximately 130.84 x 84.72 x 38.67 (LxWxH).
The unique shape of Mionix Naos 3200 supports the whole hand without compromising ergonomics or a steady grip.
Mionix Naos 3200 is equipped with only carefully selected high-end components paired up with reliable LED-optical sensor technology which offers durability, performance and accuracy. Save your settings and macros in the built-in memory. No additional software or driver installation is needed. Wherever you go, just plug in the mouse and get started. Mionix Naos 3200 also features customizable LED-light system and dpi-step color indicator, allowing you to customize it to your liking.
Specification | |
| No. of Buttons | 7 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | USB, gold plated |
| Cable length | 2m braided |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | No |
| Coating | rubber coating |
| Software | |
| Compatible OS | |
| Weights | |
| Switch (L/R) | |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | Avago |
| Model | ADNS-3060 |
| Processor | |
| Lift off distance | 3.5mm |
| DPI/CPI | 3200 dpi |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 1 m/sec (40 ips) |
| Max acceleration | 15 g |
| Polling Rate Wired | |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | 6469 frames/sec |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 130.84 x 84.72 x 38.67 |
| Weight (grams) | 152.2 |
| Weight w/o cable | 99 |