The Kone Pure SEL by Roccat uses an Optical sensor from Pro-Optic, specifically the R7, providing a DPI/CPI range of 5000dpi. This is combined with a ARM Cortex-M0 50MHz. This results in a tracking speed of 100ips, and a maximum acceleration of 20G. It uses a USB connection with a 1.8m PVC cable. It weighs in at 88g without the cable
The Kone Pure SE cements its place within the Kone tradition with a feature set aimed at gaming purists. 91% the size of the Kone, it weighs an incredibly low, featherlight 88g and boasts long-lasting Omron switches. In spite of its streamlined package, its performance is second to none thanks to its precision Pro-Optic (R7) sensor.
Specification | |
| No. of Buttons | 7 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | USB |
| Cable length | 1.8m PVC |
| Wireless | No |
| Battery Type | N/A |
| Battery Life | |
| Colourway | |
| Ambidextrous | No, Right Handed |
| Coating | |
| Software | Roccat Swarm |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Omron |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | Pro-Optic |
| Model | R7 |
| Processor | ARM Cortex-M0 50MHz |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 5000dpi |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 100ips |
| Max acceleration | 20G |
| Polling Rate Wired | 1000Hz, 1ms |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | RGB |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 88g |