The MX518 2018 by Logitech uses an Optical sensor, specifically the HERO 16K, providing a DPI/CPI range of 100 - 16,000 DPI. This is combined with a 32-bit ARM. This results in a tracking speed of 400+ IPS, and a maximum acceleration of 40+ G. It uses a USB connection with a 2.1 m cable. It weighs in at 101 g without the cable and is approximately 131 x 73 x 43 mm (LxWxH).
As one of the most-beloved gaming mice ever, MX518 has inspired legions of fans around the world to ask Logitech G to bring it out of retirement.
Specification | |
| No. of Buttons | 8 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | 5 |
| Connection | USB |
| Cable length | 2.1 m |
| Wireless | N/A |
| Battery Type | N/A |
| Battery Life | |
| Colourway | |
| Ambidextrous | No, right handed |
| Coating | |
| Software | LGS or G HUB |
| Compatible OS | |
| Weights | |
| Switch (L/R) | |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | HERO 16K |
| Processor | 32-bit ARM |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 100 - 16,000 DPI |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 400+ IPS |
| Max acceleration | 40+ G |
| Polling Rate Wired | 1000 Hz (1ms) |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 131 x 73 x 43 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 101 g |