The Shrike H2L by Tesoro uses a Laser sensor from Avago, specifically the 9500, providing a DPI/CPI range of 800/1600/3600/4800/5600 dpi. It uses a USB, Gold plated connection with a 1.8m, braided cable. It weighs in at 362g grams with the cable, has 3 x 10g / 1 x 5g weights and is approximately 5in x 3in x 1.75in (LxWxH).
Shrike, a concealed weapon that is use for throwing and considered to be a secret weapon, so its proper use is connected with stealth techniques. Throwing at an opponent is meant to create confusion or a temporary nuisance, allowing you to assume a more assertive position in combat!
Athletic and attractive design gaming mouse! SHRIKE features full color programmable illumination effect. Through its programmable software UI, users can define up to 5 sets of mouse mapping, 40 macro keys, game script setting and illumination effect control. With the superbly precise laser sensor, enable customized resolution between 800/1600/3600/4800/5600 dpi. Adjustable weight system up to maximum of 35g for custom weight tweaking. SHRIKE, sleek and comfort. The preferred gaming mouse for gamers.
Specification | |
| No. of Buttons | 8 |
| No. of Macro Keys | 40 |
| No. of Game Profiles | 5 |
| Connection | USB, Gold plated |
| Cable length | 1.8m, braided |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | |
| Coating | Rubberized thumb grip |
| Software | Yes |
| Compatible OS | |
| Weights | Yes, 10g (3) / 5g (1) |
| Switch (L/R) | |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Laser |
| Brand | Avago |
| Model | 9500 |
| Processor | |
| Lift off distance | ajustable |
| DPI/CPI | 800/1600/3600/4800/5600 |
| Memory Size | 128kB |
| Max tracking speed | |
| Max acceleration | |
| Polling Rate Wired | |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | |
| Lighting Effect | color programmable illumination effect |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 5in x 3in x 1.75in |
| Weight (grams) | 362g |
| Weight w/o cable | |