The G502 Hero by Logitech uses a Hero (proprietary) sensor, providing a DPI/CPI range of 100 - 16,000 DPI. This is combined with a 32-bit ARM processor. This results in a tracking speed of 400+ IPS. It uses a USB connection with a 2.1m Braided cable. It weighs in at 121 g without the cable, has 5 x 3.6g weights that can add up to 18g extra weight and is approximately 132 x 75 x 40 mm (LxWxH).
G502 HERO features an advanced optical sensor for maximum tracking accuracy, customizable RGB lighting, custom game profiles, from 200 up to 16,000 DPI, and repositionable weights.
| Specification | |
| No. of Buttons | 11 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | 5 onboard |
| Connection | USB |
| Cable length | 2.1m Braided cable |
| Wireless | No |
| Battery Type | No |
| Battery Life | |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | Right Handed |
| Coating | |
| Software | Logitech Gaming Software |
| Compatible OS | |
| Weights | up to 18g (5x3.6g) |
| Switch (L/R) | |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
| Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | Hero |
| Processor | 32-bit ARM |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 100 - 16,000 DPI |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 400+ IPS |
| Max acceleration | |
| Polling Rate Wired | 1000 Hz (1ms) |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
| Lighting | |
| Colour Options | RGB |
| Lighting Effect | |
| Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 132 x 75 x 40 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 121 g |