The RUSH Pro by Fnatic is a Full sized keyboard with 104 keys, which uses CHERRY MX switches. The RUSH Pro keyboard uses a USB connection, with a 1.8m - 2.0m cable. It weighs in at 1275g, and is 448 x 148 x 33 mm [LxWxH].
Durable and versatile, RUSH Silent combines the professional gaming keyboard look and feel with consideration, utilizing Cherry MX Silent switches.
Specification | |
| No. of Keys | 104 |
| No. of Macro Keys | |
| Media Keys | |
| Palm Rest | |
| Profiles | 5 |
| Processor | |
| Memory Size | |
| Colourway | |
| Connection | USB |
| Cord Length | 1.8m - 2.0m |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| USB Report rate | |
| Wireless Report rate | |
| Key Switches | CHERRY MX |
| Key Caps | |
| Switch lube | |
| USB Passthrough | Yes, 2 ports |
| Audio Passthrough | No |
Features | |
| Anti-ghosting | |
| Software | |
| Compatible OS | |
Lighting | |
| Colour Options | |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Weight (grams) | 1275g |
| Dimension (LxWxH) | 448 x 148 x 33 mm |