The Mini Streak by Fnatic is a TenKeyLess keyboard with 87 keys, which uses CHERRY MX switches. The Mini Streak keyboard uses a USB, Detachable connection, with a 2.2 m cable. And has RGB 16.8m Color backlighting. It weighs in at 704g, and is 360 x 142 x 36mm [LxWxH].
Ideal for FPS and multiplayer gaming, this tenkeyless mechanical keyboard makes the most of your space, while Cherry Brown MXRGB switches provide tactile reaction and satisfying speed. Complete with a detachable leather wrist rest, this Fnatic miniStreak Professional e-sports keyboard is ideal for tournament play.
Specification | |
| No. of Keys | 87 |
| No. of Macro Keys | |
| Media Keys | |
| Palm Rest | Yes, Detachable / Adjustable |
| Profiles | |
| Processor | NXP |
| Memory Size | 8 MB |
| Colourway | |
| Connection | USB, Detachable |
| Cord Length | 2.2 m |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| USB Report rate | |
| Wireless Report rate | |
| Key Switches | CHERRY MX |
| Key Caps | |
| Switch lube | |
| USB Passthrough | No |
| Audio Passthrough | No |
Features | |
| Anti-ghosting | |
| Software | |
| Compatible OS | |
Lighting | |
| Colour Options | RGB 16.8m Colors |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Weight (grams) | 704g |
| Dimension (LxWxH) | 360 x 142 x 36mm |