The CLUTCH 2 by Fnatic uses an Optical sensor from Pixart, specifically the 3360, providing a DPI/CPI range of 12000 CPI, 100 CPI/step. This is combined with a NXP. This results in a tracking speed of 250ips, and a maximum acceleration of 50G. It uses a USB connection with a 1.8m cable. It weighs in at 97g grams with the cable and is approximately 131 x 66.2 x 43mm (LxWxH).
A light-weight professional- grade right-handed mouse, designed with pro gamers guidance but perfect for all gamers.
Specification | |
| No. of Buttons | 5 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | USB |
| Cable length | 1.8m |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | Right Handed |
| Coating | oleophobic and textured rubber side grip |
| Software | Fnatic OP |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Omron D2FC-F-7N (50M clicks) |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | Pixart |
| Model | 3360 |
| Processor | NXP |
| Lift off distance | 2 - 3 mm |
| DPI/CPI | 12000 CPI, 100 CPI/step |
| Memory Size | 8mb |
| Max tracking speed | 250ips |
| Max acceleration | 50G |
| Polling Rate Wired | 1000Hz, |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | Up to 12000 fps |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | RGB |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 131 x 66.2 x 43mm |
| Weight (grams) | 97g |
| Weight w/o cable | |