The Streak by Fnatic is a Full sized keyboard with 104 keys, which uses Cherry MX Red, Silent Red, Blue, Brown switches. The Streak keyboard uses a USB connection, with a 2.2m cable. It is supported by Fnatic OP software. And has RGB backlighting with Wave, Pulse, Ripple, Rain effects. It weighs in at 962g, and is 440 x 141 x 36mm [LxWxH].
STREAK is a super-thin, fully RGB mechanical keyboard optimised for esports. Complete with Cherry MX switches, comfort focused design, hundreds of customisation options, and a precision engineered metal build that our pro's rely on to win.
Specification | |
| No. of Keys | 104 |
| No. of Macro Keys | |
| Media Keys | |
| Palm Rest | Yes, Detachable |
| Profiles | |
| Processor | NXP |
| Memory Size | 8MB |
| Colourway | |
| Connection | USB |
| Cord Length | 2.2m |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| USB Report rate | |
| Wireless Report rate | |
| Key Switches | Cherry MX Red, Silent Red, Blue, Brown |
| Key Caps | |
| Switch lube | |
| USB Passthrough | Yes |
| Audio Passthrough | No |
Features | |
| Anti-ghosting | |
| Software | Fnatic OP |
| Compatible OS | |
Lighting | |
| Colour Options | RGB |
| Lighting Effect | Wave, Pulse, Ripple, Rain |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Weight (grams) | 962g |
| Dimension (LxWxH) | 440 x 141 x 36mm |