The GRAM XS by Tesoro is a Full sized keyboard with 104 keys, which uses Ultra-slim mechanical - Blue and Red switches. The GRAM XS keyboard uses a USB connection, with a 1.8m detachable micro USB cable. It is supported by Tesoro 360 software. And has per-key 16.8M RGB backlighting. It weighs in at 800 g, and is 450 x 126.5 x 24 mm [LxWxH].
The GRAM XS ultra slim mechanical keyboard brings together design and functionality in an ultra-slim body. A sleek and beautiful keyboard that will fit into the d'cor of your work and home space. The chiclet style keycaps with low-profile mechanical switch technology boasts reliability and high-level performance for the enthusiast. Perfect for those who value style and may be a worker by day but still be a gamer at heart.
Specification | |
| No. of Keys | 104 |
| No. of Macro Keys | |
| Media Keys | |
| Palm Rest | No |
| Profiles | |
| Processor | 32bit ARM Cortex Processor |
| Memory Size | 512KB |
| Colourway | |
| Connection | USB |
| Cord Length | 1.8m detachable micro USB cable |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| USB Report rate | |
| Wireless Report rate | |
| Key Switches | Ultra-slim mechanical - Blue and Red switch |
| Key Caps | |
| Switch lube | |
| USB Passthrough | No |
| Audio Passthrough | No |
Features | |
| Anti-ghosting | 6-key / N-key options |
| Software | Tesoro 360 |
| Compatible OS | |
Lighting | |
| Colour Options | per-key 16.8M RGB |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Weight (grams) | 800 g |
| Dimension (LxWxH) | 450 x 126.5 x 24 mm |