The Vulcan 80 by Roccat is a Full sized keyboard with 108 keys, which uses Titan switches. The Vulcan 80 keyboard uses a USB connection, with a 1.8m cable. It is supported by Roccat Swarm software. And has Per-key illumination in ROCCAT blue backlighting. It weighs in at 970g, and is 462 x 160 x 32mm [LxWxH].
Iconic ROCCAT blue illumination is included in the Vulcan 80. Customizable on a per-key basis, it lets you quickly identify the right key in the dark. Aimed at no-nonsense gaming purists, the keyboard also features multimedia keys and a reinforcing black anodized aluminum top plate to protect it from damage.
Specification | |
| No. of Keys | 108 |
| No. of Macro Keys | |
| Media Keys | |
| Palm Rest | |
| Profiles | |
| Processor | 32-bit ARM Cortex-M0 |
| Memory Size | 512kb |
| Colourway | Black and Gray |
| Connection | Wired |
| Cord Length | USB Type-A 1.8m |
| Wireless | None |
| Battery Type | None |
| Battery Life | None |
| USB Report rate | |
| Wireless Report rate | None |
| Key Switches | Titan Switch |
| Key Caps | |
| Switch lube | |
| USB Passthrough | No |
| Audio Passthrough | No |
Features | |
| Anti-ghosting | NKRO |
| Software | Roccat Swarm |
| Compatible OS | Windows |
Lighting | |
| Colour Options | Per-key illumination in ROCCAT blue |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Weight (grams) | 970g |
| Dimension (LxWxH) | 462 x 160 x 32mm |