The HEPHAESTUS by Gamdias is a virtual 7.1 channel gaming headset, which uses 40mm drivers. It uses a USB gold plated connection with a 2.5m cable. This delivers a frequency response of 20 ~ 20KHz and a sensitivity of 117dB +/- 4 dB.
Specification | |
| Software | |
| Weight (grams) | |
| Channels | virtual 7.1 |
| Connection | USB, gold plated |
| Cable Length | 2.5m |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | |
Lighting | |
| Colour Options | |
| Lighting Effect | |
Driver | |
| Size | 40mm |
| Type | |
| Impedance | 32 Ohms |
| Frequency Response | 20 ~ 20KHz |
| Max. input power | |
| Sensitivity at 1KHz | 117dB +/- 4 dB |
Microphone | |
| Pick-up Pattern | |
| Impedance | 2.2 K Ohms |
| Sensitivity at 1KHz | -46dB +/- 3 dB |
| Frequency Response | 100 ~ 10KHz |
| Signal-to-Noise Ratio | |
| Capsule Size | |
| Detachable | |
| Noise Cancelling | |