The Arctis Pro Wireless by Steelseries is a DTS Headphone: X v2.0 channel gaming headset, which uses a 40mm driver. It uses a USB, Optical, 3.5mm connection with a Lossless 2.4G & Bluetooth cable. This delivers a frequency response of 10 - 40,000 Hz and a sensitivity of 102 dBSPL. It also has a Bidirectional Noise-Canceling microphone with a frequency response of 100 - 10,000 Hz and a sensitivity of -38 dBV/Pa.
Hi-res capable speaker drivers and a lossless and lag-free wireless solution make Arctis Pro Wireless the only true wireless high fidelity gaming audio system.
Specification | |
| Software | |
| Weight (grams) | |
| Channels | DTS Headphone: X v2.0 |
| Connection | USB, Optical, 3.5mm |
| Cable Length | Lossless 2.4G & Bluetooth |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | |
Lighting | |
| Colour Options | |
| Lighting Effect | |
Driver | |
| Size | 40mm |
| Type | |
| Impedance | 32 Ohm |
| Frequency Response | 10 - 40,000 Hz |
| Max. input power | |
| Sensitivity at 1KHz | 102 dBSPL |
Microphone | |
| Pick-up Pattern | Bidirectional Noise-Canceling |
| Impedance | 2200 Ohm |
| Sensitivity at 1KHz | -38 dBV/Pa |
| Frequency Response | 100 - 10,000 Hz |
| Signal-to-Noise Ratio | |
| Capsule Size | |
| Detachable | |
| Noise Cancelling | |