The Lancehead TE Mercury White by Razer uses an Optical sensor, providing a DPI/CPI range of 16,000 DPI. This results in a tracking speed of 450 IPS, and a maximum acceleration of 50 G. It uses a USB connection with a 2.1m braided fibre cable. The Lancehead TE Mercury White is considered to be an ambidextrous mouse. It weighs in at 104g without the cable and is approximately 117 x 71 x 38mm (LxWxH).
he result of extensive research with top esports athletes, this all-new ambidextrous form factor caters to the varied needs of gamers everywhere. Whether you're left- or right-handed, you can trust the Razer Lancehead Tournament Edition to feel perfect in your hand every time.
| Specification | |
| No. of Buttons | 9 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | USB |
| Cable length | 2.1m braided fiber |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | White |
| Ambidextrous | Yes |
| Coating | |
| Software | Razer Synapse |
| Compatible OS | |
| Weights | |
| Switch (L/R) | Omron |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
| Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 16,000 DPI |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 450 IPS |
| Max acceleration | 50 G |
| Polling Rate Wired | 1000 Hz, 1ms |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
| Lighting | |
| Colour Options | Chroma RGB |
| Lighting Effect | |
| Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 117 x 71 x 38mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 104g |