The BlackWidow X Chroma Mercury White by Razer is a Full sized keyboard with 104 keys, which uses Razer Mechanical Switches with 50 g actuation force switches. The BlackWidow X Chroma Mercury White keyboard uses a USB connection, with a Braided fiber cable. It is supported by Razer Synapse software. And has Chroma backlighting with 16.8 million backlighting. It weighs in at 1134g, and is 360 x 156 x 41mm [LxWxH].
The Razer BlackWidow X Chroma features a whole new look, one that's been stripped down to reveal a sleek and compact piece of engineering ingenuity. Constructed from military grade metal, the polished body of the Razer BlackWidow X Chroma is both rugged and durable, ensuring you'll enjoy stellar performance even during the most intense gaming sessions.
| Specification | |
| No. of Keys | 104 |
| No. of Macro Keys | |
| Media Keys | |
| Palm Rest | No |
| Profiles | Via Software |
| Processor | |
| Memory Size | |
| Colourway | |
| Connection | USB |
| Cord Length | Braided fiber |
| Wireless | No |
| Battery Type | No |
| Battery Life | N/A |
| USB Report rate | |
| Wireless Report rate | |
| Key Switches | Razer Mechanical Switches with 50 g actuation force |
| Key Caps | |
| Switch lube | |
| USB Passthrough | No |
| Audio Passthrough | No |
| Features | |
| Anti-ghosting | 10 key roll-over anti-ghosting |
| Software | Razer Synapse |
| Compatible OS | |
| Lighting | |
| Colour Options | Chroma backlighting with 16.8 million |
| Lighting Effect | |
| Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Weight (grams) | 1134g |
| Dimension (LxWxH) | 360 x 156 x 41mm |