The Naga Trinity by Razer uses an Optical sensor, providing a DPI/CPI up to 16,000 DPI. This results in a tracking speed of 450 IPS, and a maximum acceleration of 50 G.. It weighs in at 120 g without the cable and is approximately 119 x 74 x 43 mm (LxWxH).
Experience the power of total control in your hand, no matter what game you play. Designed to provide you that edge you need in MOBA/MMO gameplay, the Razer Naga Trinity lets you configure your mouse for everything from weapons to build customizations so you'll always be ahead of the competition.
| Specification | |
| No. of Buttons | 19 buttons, 2, 7 and 12-button configurations |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | |
| Cable length | |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | |
| Ambidextrous | No, Right Handed |
| Coating | |
| Software | Razer Chroma |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
| Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 16,000 DPI |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 450 IPS |
| Max acceleration | 50 G |
| Polling Rate Wired | 1000 Hz Ultrapolling |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
| Lighting | |
| Colour Options | Chroma lighting, 16.8 million |
| Lighting Effect | |
| Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 119 x 74 x 43 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 120 g |