The Horde AIMO by Roccat is a Full sized keyboard with 109 keys, which uses Membrane switches. The keyboard has dedicated media keys. The Horde AIMO keyboard uses a USB connection, with a 1.8m braided cable. It is supported by Roccat Swarm software. And has AIMO Lighting System backlighting. It weighs in at 1100 g.
Meet the Horde AIMO, the fully equipped gaming keyboard that brings a new meaning to the word extras. Built from the ground up with inspiration from its Isku predecessor, its Membrane 2.0 keys bring the benefits of a mechanical keyboard to a membrane keyboard for the very first time. Its custom keys and layout were designed and engineered from scratch to enhance key distinction and precision. As well as Membrane 2.0 technology, quick-fire macro keys, a configurable Tuning Wheel and keys, plus multi-zone RGB illumination customizable in 16.8m colors make the Horde AIMO the most feature-rich keyboard on the market. It makes the Horde AIMO fully equipped. Period.
Specification | |
| No. of Keys | 109 |
| No. of Macro Keys | 5 |
| Media Keys | Dedicated |
| Palm Rest | Yes, Detachable |
| Profiles | |
| Processor | ARM Cortex-M0+ 50MHz |
| Memory Size | 512kB |
| Colourway | |
| Connection | Wired |
| Cord Length | USB Type-A 1.8m braided cable |
| Wireless | None |
| Battery Type | None |
| Battery Life | None |
| USB Report rate | |
| Wireless Report rate | |
| Key Switches | Membrane |
| Key Caps | |
| Switch lube | |
| USB Passthrough | No |
| Audio Passthrough | No |
Features | |
| Anti-ghosting | |
| Software | Roccat Swarm |
| Compatible OS | |
Lighting | |
| Colour Options | AIMO Lighting System |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Weight (grams) | 1100 g |
| Dimension (LxWxH) | |