The Aluma by Roccat is a 2 channel gaming headset, which uses a 8mm driver. It uses a 3.5MM jack - 4 pole connection with a 1.2m cable. This delivers a frequency response of 20~20.000Hz and a sensitivity of 98dB. It also has a omni-directional microphone and a sensitivity of -40dB. And only weighs in at 34 g.
The ROCCAT Aluma Premium In-Ear Headset is an on-the-go gamer's top shelf option in the world of mobile audio experiences, built with a light weight aluminum housing. Aluma provides durable, supreme audio tech that's feather-light.
Specification | |
| Software | No |
| Weight (grams) | 34 g |
| Channels | 2 |
| Connection | 3.5MM jack - 4 pole |
| Cable Length | 1.2m |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | |
Lighting | |
| Colour Options | |
| Lighting Effect | |
Driver | |
| Size | 8mm |
| Type | |
| Impedance | 16Ohms |
| Frequency Response | 20~20.000Hz |
| Max. input power | 5 mW |
| Sensitivity at 1KHz | 98dB |
Microphone | |
| Pick-up Pattern | omni-directional |
| Impedance | 1.6kOhms |
| Sensitivity at 1KHz | -40dB |
| Frequency Response | |
| Signal-to-Noise Ratio | |
| Capsule Size | |
| Detachable | |
| Noise Cancelling | |