The Defiant by Epic Gear is a Full sized keyboard with 108 keys, which uses Modular: EG Grey - linear, EG Orange - tactile, EG Purple - tactile & audible click switches. The Defiant keyboard uses a USB connection, with a 1.8m braided cable. It is supported by Yes software. with programmable per-key effects. It weighs in at 1000g, and is 455 x 167 x 26 mm [LxWxH].
| Specification | |
| No. of Keys | 108 |
| No. of Macro Keys | |
| Media Keys | |
| Palm Rest | Optional |
| Profiles | 4 |
| Processor | |
| Memory Size | |
| Colourway | |
| Connection | USB |
| Cord Length | 1.8m braided |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| USB Report rate | |
| Wireless Report rate | |
| Key Switches | Modular: EG Grey - linear, EG Orange - tactile, EG Purple - tactile & audible click |
| Key Caps | |
| Switch lube | |
| USB Passthrough | No |
| Audio Passthrough | No |
| Features | |
| Anti-ghosting | 10-key |
| Software | Yes |
| Compatible OS | |
| Lighting | |
| Colour Options | |
| Lighting Effect | programmable per-key |
| Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Weight (grams) | 1000g |
| Dimension (LxWxH) | 455 x 167 x 26 mm |