The ROG Strix Evolve by ASUS uses an Optical sensor, specifically the PMW3330, providing a DPI/CPI range of 7200dpi. This results in a tracking speed of 150 IPS, and a maximum acceleration of 30g. It uses a USB connection with a 2m Braided cable. The ROG Strix Evolve is considered to be an ambidextrous mouse. It weighs in at 128g grams with the cable and 100g without the cable and is approximately 125 x 65 x 41 mm (LxWxH).
Optical gaming mouse with Aura Sync RGB lighting that features changeable top covers to enable four different ergonomic styles
Specification | |
| No. of Buttons | 8 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | Via Software |
| Connection | USB |
| Cable length | 2m Braided cable |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | |
| Ambidextrous | Yes |
| Coating | Rubber side panels |
| Software | ROG Armoury |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Omron D2FC-F-K (50M) |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | PMW 3330 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 7200dpi |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 150 IPS |
| Max acceleration | 30g |
| Polling Rate Wired | 1000Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | ASUS Aura Sync RGB LED lighting |
| Lighting Effect | Static, Breathing, Colour Cycling, Reactive |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 125 x 65 x 41 mm |
| Weight (grams) | 128g |
| Weight w/o cable | 100g |