The ROG Gladius II by ASUS uses an Optical sensor, with a DPI/CPI range of up to 12000dpi. This results in a tracking speed of 250 IPS, and a maximum acceleration of 50g. It uses a USB connection with a 2m braided, 1m rubber cable. It weighs in at 110 g without the cable and is approximately 126 x 67 x 45 mm (LxWxH).
Ergonomic optical gaming mouse optimized for FPS gaming featuring easy-swap switch socket, Aura Sync RGB lighting and DPI target thumb button
Specification | |
| No. of Buttons | 6 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | USB |
| Cable length | 2m braided, 1m rubber |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | |
| Ambidextrous | No |
| Coating | |
| Software | ROG Armoury |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Omron D2F and D2FC series |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 12000dpi |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 250 IPS |
| Max acceleration | 50g |
| Polling Rate Wired | 1000Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | ASUS Aura Sync RGB lighting |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 126 x 67 x 45 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 110 g |