The Thyrsus by Tesoro uses an Laser sensor, providing a DPI/CPI range of Up to 8200 DPI. This results in a tracking speed of 150 IPS, and a maximum acceleration of 30G. It uses a USB gold-plated connection with a 2 m Braided cable. It weighs in at 114g without the cable and is approximately 124 x 77 x 41mm (LxWxH).
Sometimes 6-8 buttons are not enough to have an advantage over opponents. Enter the Thyrsus laser gaming mouse; designed especially for MMO. The Thyrsus offers 10 fully programmable buttons, an epic quality sensor and a legendary feeling of true ergonomics.
Specification | |
| No. of Buttons | 10 |
| No. of Macro Keys | 6 |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | USB gold-plated |
| Cable length | 2 m Braided |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | No |
| Coating | |
| Software | Yes |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Omron OF |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Laser |
| Brand | |
| Model | |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | Up to 8200 DPI |
| Memory Size | 64KB |
| Max tracking speed | 150 IPS |
| Max acceleration | 30G |
| Polling Rate Wired | Adjustable, up to 1000Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | RGB |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 124 x 77 x 41mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 114g |