The Cross by Roccat is a 2 channel gaming headset, which uses a 50mm neodymium driver. It uses a 2 x 3.5mm (3-pin) Mobile/Console: 1.2m (detachable), 1 x 3.5mm connection with a 2.35m (detachable) cable. This delivers a frequency response of 20-20000Hz and a sensitivity of 98dB. And only weighs in at 185g.
The Cross is the multi-platform over-ear stereo gaming headset that's equally at home on your PC, Mac, PS4 and Xbox One* as it is when you're on the go with your mobile device. It's the headset that's outstanding, everywhere.
Specification | |
| Software | |
| Weight (grams) | 185g |
| Channels | 2 |
| Connection | 2 x 3.5mm (3-pin) Mobile/Console: 1.2m (detachable), 1 x 3.5mm |
| Cable Length | 2.35m (detachable) |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | |
Lighting | |
| Colour Options | |
| Lighting Effect | |
Driver | |
| Size | 50mm neodymium |
| Type | |
| Impedance | 32 Ohms |
| Frequency Response | 20-20000Hz |
| Max. input power | |
| Sensitivity at 1KHz | 98dB |
Microphone | |
| Pick-up Pattern | |
| Impedance | 2.2k Ohms |
| Sensitivity at 1KHz | |
| Frequency Response | |
| Signal-to-Noise Ratio | 58dB |
| Capsule Size | |
| Detachable | |
| Noise Cancelling | |