Experience precision and control with the Fnatic Clutch G1 Wired Gaming Mouse. Built for competitive gaming, this mouse features a high-performance Pixart PMW 3310 optical sensor with up to 5000 CPI and a 1000Hz polling rate for lightning-fast responsiveness. Equipped with 7 programmable buttons and a comfortable ergonomic design with a soft-touch coating, the Clutch G1 delivers a superior grip and feel. Durable Omron D2FC-F-7N switches ensure reliable clicks, while customizable 16.8M color RGB lighting allows you to personalize your setup. The 2m braided USB cable with gold-plated connector provides a stable connection for uninterrupted gameplay.
Designed with the world's best eSports players, we developed the CLUTCH G1 for our Fnatic players to use in competition. With features like full RGB LED backlighting, three step DPI indication, and Pixart 3310 optical sensor technology, the Clutch is equipped to deliver the precision, accuracy, reliability and control that our players demand.
Specification | |
| No. of Buttons | 7 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | Wired |
| Cable length | 2m USB, Gold plated |
| Wireless | None |
| Battery Type | None |
| Battery Life | None |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | No |
| Coating | Soft Touch |
| Software | |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Omron D2FC-F-7N |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | Pixart |
| Model | PMW 3310 |
| Processor | Holtek HT68FB560 |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 5000 CPI |
| Memory Size | 256kB |
| Max tracking speed | 130 IPS |
| Max acceleration | 30G |
| Polling Rate Wired | Adjustable, up to 1000Hz |
| Polling Rate Wireless | None |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | 16.8M colors |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 130 x 68 x 43 mm |
| Weight (grams) | 116g |
| Weight w/o cable | |