The Strix DSP by ASUS, which uses a 60 mm Neodymium magnet driver. It uses a USB and 3.5 mm connection with a Braided fibre - headset cable 1.5m + USB cable 1.5m = 3m cable. This delivers a frequency response of 20 ~ 20000 Hz and a sensitivity of 98 dB. It also has a Uni-directional microphone with a frequency response of 50 ~ 16000 Hz and a sensitivity of -40 dB. And only weighs in at 320 g.
Strix DSP is a superior multi-platform gaming headset engineered with powerful 60mm neodymium-magnet drivers, full-size hexagonal ear cushions (130mm across at the widest point), accompanied by a driver-free plug-and-play audio station that processes native 7.1-channel surround-sound audio to virtual 7.1 surround sound. Strix DSP sharpens the wearer's hearing for utterly-convincing audio experiences with unrivalled punch and immersion. Every gunshot and footstep is reproduced with great clarity, bringing the battlefield to life.
Specification | |
| Software | |
| Weight (grams) | 320 g |
| Channels | |
| Connection | USB and 3.5 mm |
| Cable Length | Braided fibre - headset cable 1.5m + USB cable 1.5m = 3m |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | |
Lighting | |
| Colour Options | |
| Lighting Effect | |
Driver | |
| Size | 60 mm Neodymium magnet |
| Type | |
| Impedance | 32 Ohm |
| Frequency Response | 20 ~ 20000 Hz |
| Max. input power | |
| Sensitivity at 1KHz | 98 dB |
Microphone | |
| Pick-up Pattern | Uni-directional |
| Impedance | |
| Sensitivity at 1KHz | -40 dB |
| Frequency Response | 50 ~ 16000 Hz |
| Signal-to-Noise Ratio | |
| Capsule Size | |
| Detachable | |
| Noise Cancelling | |