The Strix 7.1 by ASUS is a 7.1 channel gaming headset, which uses a Front : 40 mm, Subwoofer : 40 mm, Center : 30 mm, Side : 20 mm, Rear : 20 mm driver. It uses a USB connection with a Braided fibre - headset cable 1.5m + USB cable 1.5m = 3m cable. This delivers a frequency response of 20 ~ 20000 Hz. It also has a Uni-directional microphone with a frequency response of 50 ~ 16000 Hz and a sensitivity of -40 dB. And only weighs in at 450 g.
Strix 7.1 is a superior true 7.1 surround gaming headset engineered with 10 powerful discrete neodymium-magnet drivers, full-size hexagonal ear cushions (130mm across at the widest point) and stylish static and breathing lighting effects. It is accompanied by a driver-free USB audio station that features loads of audio controls and sound effects. Strix 7.1 provides an unrivaled audio experience with punchy and immersive sound. Every gunshot and footstep is reproduced with accurate positioning and stunning clarity, bringing the battlefield to life.
Specification | |
| Software | |
| Weight (grams) | 450 g |
| Channels | 7.1 |
| Connection | USB |
| Cable Length | Braided fibre - headset cable 1.5m + USB cable 1.5m = 3m |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | |
Lighting | |
| Colour Options | |
| Lighting Effect | |
Driver | |
| Size | Front : 40 mm, Subwoofer : 40 mm, Center : 30 mm, Side : 20 mm, Rear : 20 mm |
| Type | |
| Impedance | 32 Ohm |
| Frequency Response | 20 ~ 20000 Hz |
| Max. input power | |
| Sensitivity at 1KHz | |
Microphone | |
| Pick-up Pattern | Uni-directional |
| Impedance | |
| Sensitivity at 1KHz | -40 dB |
| Frequency Response | 50 ~ 16000 Hz |
| Signal-to-Noise Ratio | |
| Capsule Size | |
| Detachable | |
| Noise Cancelling | |