The ROG Centurion by ASUS is a 7.1 channel gaming headset, which uses a Front : 40 mm, Subwoofer : 40 mm, Center : 30 mm, Side : 20 mm, Rear : 20 mm driver. It uses a USB connection with a 1.5M + USB cable 1.5M = 3m cable. This delivers a frequency response of 20 ~ 20000 Hz. It also has a Uni-directional microphone with a frequency response of 50 ~ 12000 Hz and a sensitivity of -26 dB.
ROG Centurion true 7.1 gaming headset with 10 discrete drivers, digital microphone, Hi-Fi-grade headphone amplifier, and USB audio station
Specification | |
| Software | |
| Weight (grams) | |
| Channels | 7.1 |
| Connection | USB |
| Cable Length | 1.5M + USB cable 1.5M = 3m |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | |
Lighting | |
| Colour Options | |
| Lighting Effect | |
Driver | |
| Size | Front : 40 mm, Subwoofer : 40 mm, Center : 30 mm, Side : 20 mm, Rear : 20 mm |
| Type | |
| Impedance | 32 Ohm |
| Frequency Response | 20 ~ 20000 Hz |
| Max. input power | |
| Sensitivity at 1KHz | |
Microphone | |
| Pick-up Pattern | Uni-directional |
| Impedance | |
| Sensitivity at 1KHz | -26 dB |
| Frequency Response | 50 ~ 12000 Hz |
| Signal-to-Noise Ratio | |
| Capsule Size | |
| Detachable | |
| Noise Cancelling | |