The G810 Orion Spectrum by Logitech is a Full sized keyboard with 104 keys, which uses Romer-G Mechanical Switches. The G810 Orion Spectrum keyboard uses a USB connection, with a 1.8 m cable. It is supported by Logitech Gaming Software software. And has per key, 16.8 million colours backlighting. It weighs in at 1180g w/o cable, and is 443.5 x 343 x 153 mm [LxWxH] in size.
Orion Spectrum delivers a pure gaming experience. Starting with a performance-driven design, the keyboard integrates our most powerful technologies. From the finest details, like fingerprint-masking matte surface texture and braided cable, to the most advanced RGB lighting and ultra-fast, ultra durable Romer-G mechanical switches, every aspect is precisely engineered to bring Logitech G's industry-leading technology and quality of construction to the uniquely crafted form.
Specification | |
| No. of Keys | 104 |
| No. of Macro Keys | |
| Media Keys | |
| Palm Rest | No |
| Profiles | |
| Processor | |
| Memory Size | |
| Colourway | |
| Connection | USB |
| Cord Length | 1.8 m |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| USB Report rate | |
| Wireless Report rate | |
| Key Switches | Romer-G Mechanical Switches |
| Key Caps | |
| Switch lube | |
| USB Passthrough | |
| Audio Passthrough | |
Features | |
| Anti-ghosting | 26-key rollover |
| Software | Logitech Gaming Software |
| Compatible OS | |
Lighting | |
| Colour Options | per key, 16.8 million colours |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Weight (grams) | w/o cable: 1180 g |
| Dimension (LxWxH) | 443.5 x 343 x 153 mm |