The MasterKeys Pro L by CoolerMaster is a Full sized keyboard with 108 keys, which uses Cherry MX Blue, Red, Brown switches. The MasterKeys Pro L keyboard uses a USB, Detachable Micro-USB connection, with a 1.5m cable. It is supported by GUI Software software. And has RGB backlighting with Breathing, Wave, Repple, Colour Cycling, Activlite on Touch effects. It weighs in at 1090 g, and is 439.23 x 130.32 x 41.95 mm [LxWxH].
Get the best of both worlds with the MasterKeys Pro L and Pro S: the brightest LEDs and the best tactile feeling that gamers have come to love. We completely redesigned the interior to fit both Cherry MX switches and big, fat, LEDs that can radiate 16.7 million colors. You also get on-the-fly macros, profile support, and easy-to-use software - all in a sleek, minimalistic design.
Specification | |
| No. of Keys | 108 |
| No. of Macro Keys | |
| Media Keys | |
| Palm Rest | |
| Profiles | 4 |
| Processor | 32bit ARM Cortex M3 @ 72MHz |
| Memory Size | 512KB |
| Colourway | |
| Connection | USB, Detachable Micro-USB |
| Cord Length | 1.5m |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| USB Report rate | |
| Wireless Report rate | |
| Key Switches | Cherry MX Blue, Red, Brown |
| Key Caps | |
| Switch lube | |
| USB Passthrough | No |
| Audio Passthrough | No |
Features | |
| Anti-ghosting | N-key and 6-key rollover |
| Software | GUI Software |
| Compatible OS | |
Lighting | |
| Colour Options | RGB |
| Lighting Effect | Breathing, Wave, Repple, Colour Cycling, Activlite on Touch |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Weight (grams) | 1090 g |
| Dimension (LxWxH) | 439.23 x 130.32 x 41.95 mm |