The Renga by Roccat, which uses a 50mm - Neodymium magnet driver. It uses a 3.5mm connection with a 2.5m cable. This delivers a frequency response of 20?20000Hz and a sensitivity of 110dB. It also has a omni-directional microphone and a sensitivity of -52dB. And only weighs in at 210g (Headset only).
Renga is ROCCAT's vision for a studio grade over-ear stereo gaming headset that creates the utmost audio experience for gamers. With multi-platform support, its over-ear design with optimally aligned 50mm driver units ensures comfort and deep, powerful bass for completely undivided in-game focus.
Specification | |
| Software | |
| Weight (grams) | 210g (Headset only) |
| Channels | |
| Connection | 3.5mm |
| Cable Length | 2.5m |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | |
Lighting | |
| Colour Options | |
| Lighting Effect | |
Driver | |
| Size | 50mm - Neodymium magnet |
| Type | |
| Impedance | 32Ohms |
| Frequency Response | 20∼20000Hz |
| Max. input power | |
| Sensitivity at 1KHz | 110dB |
Microphone | |
| Pick-up Pattern | omni-directional |
| Impedance | 2.2kOhms |
| Sensitivity at 1KHz | -52dB |
| Frequency Response | |
| Signal-to-Noise Ratio | |
| Capsule Size | |
| Detachable | |
| Noise Cancelling | |