The Viper V360 by Patriot is a 7.1 virtual surround sound channel gaming headset, which uses a 40mm Neodymium magnet, Sub-Drivers 30mm driver. It uses a USB connection with a 2.2m cable. This delivers a frequency response of 20Hz - 20kHz and a sensitivity of 105dB +/-3dB at 1kHz. It also has a Omnidirectional microphone with a frequency response of 100Hz - 10kHz and a sensitivity of -44dB +/-3dB . And only weighs in at 360 g.
The Patriot V360 7.1 virtual surround sound gaming headset is designed to provide an enhanced PC gaming experience.
Specification | |
| Software | |
| Weight (grams) | 360 g |
| Channels | 7.1 virtual surround sound |
| Connection | USB |
| Cable Length | 2.2m |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | |
Lighting | |
| Colour Options | |
| Lighting Effect | |
Driver | |
| Size | 40mm Neodymium magnet, Sub-Drivers 30mm |
| Type | |
| Impedance | 32 ohms at 1kHz |
| Frequency Response | 20Hz - 20kHz |
| Max. input power | 20mV |
| Sensitivity at 1KHz | 105dB +/-3dB at 1kHz |
Microphone | |
| Pick-up Pattern | Omnidirectional |
| Impedance | |
| Sensitivity at 1KHz | -44dB +/-3dB |
| Frequency Response | 100Hz - 10kHz |
| Signal-to-Noise Ratio | 60dB |
| Capsule Size | |
| Detachable | |
| Noise Cancelling | |