The Viper V560 by Patriot uses a Laser sensor, providing a DPI/CPI range of upto 8200 dpi. This results in a tracking speed of 150ips. It uses a USB connection with a Braided cable. It weighs in at 193 g grams with the cable, has Yes, 6 weights, max total 29.4g weights
The Patriot V560 gaming mouse is one of the most customizable mice on the market with up to 29.4g of adjustable weight and five onboard profiles.
Specification | |
| No. of Buttons | 9 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | 5 |
| Connection | USB |
| Cable length | Braided |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | No |
| Coating | soft-touch |
| Software | Yes |
| Compatible OS | |
| Weights | Yes, 6 weights, max total 29.4g |
| Switch (L/R) | 5 Million clicks |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Laser |
| Brand | |
| Model | |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | upto 8200 dpi |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 150ips |
| Max acceleration | |
| Polling Rate Wired | 1000Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | 12000 |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | |
| Weight (grams) | 193 g |
| Weight w/o cable | |