The G933 Artemis Spectrum by Logitech is a 7.1 surround sound channel gaming headset, which uses a 40 mm driver. It uses a USB, 2.4GHz wireless, 3.5mm analog input connection This delivers a frequency response of 20Hz-20KHz and a sensitivity of 107dB SPL/mW . It also has a Cardioid (Unidirectional) microphone with a frequency response of 100Hz-20KHz .
From your favorite music to expansive game soundtracks, the Pro-G drivers deliver both clean and accurate highs as well as a deep rich bass that you would expect from premium headphones. Experience incredible 7.1 surround sound with Dolbyreg; or DTS Headphone:X Surround Sound,* creating lifelike in-game special awareness, allowing you to clearly hear enemies sneaking around or special ability cues.
Specification | |
| Software | Logitech Gaming Software |
| Weight (grams) | |
| Channels | 7.1 surround sound |
| Connection | Wired, Wireless |
| Cable Length | USB, 3.5mm analog input |
| Wireless | 2.4GHz |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | |
Lighting | |
| Colour Options | |
| Lighting Effect | |
Driver | |
| Size | 40 mm |
| Type | |
| Impedance | 39 Ohms (passive), 5k Ohms (active) |
| Frequency Response | 20Hz-20KHz |
| Max. input power | |
| Sensitivity at 1KHz | 107dB SPL/mW |
Microphone | |
| Pick-up Pattern | Cardioid (Unidirectional) |
| Impedance | |
| Sensitivity at 1KHz | |
| Frequency Response | 100Hz-20KHz |
| Signal-to-Noise Ratio | |
| Capsule Size | |
| Detachable | |
| Noise Cancelling | |