The 9H Na`Vi Ed by Steelseries is a 2 channel gaming headset with a 1.2m + 2m extension cable. This delivers a frequency response of 10 - 28000 Hz and a sensitivity of 110 dB. It also has a Uni-directional microphone with a frequency response of 50 - 16000 Hz and a sensitivity of -37 +/- 3 dB.
The 9H Na`Vi Edition headset is the ultimate choice for competitive gamers that value a tournament-grade audio experience, extreme passive noise blocking, best-in-class comfort, with a Na`Vi theme.
Specification | |
| Software | |
| Weight (grams) | |
| Channels | 2 |
| Connection | Wired |
| Cable Length | 2 x 3.5mm for PC + 4-pole 3.5mm |
| Wireless | None |
| Battery Type | None |
| Battery Life | None |
| Colourway | Black |
Lighting | |
| Colour Options | None |
| Lighting Effect | None |
Driver | |
| Size | |
| Type | |
| Impedance | 32 Ohms |
| Frequency Response | 10 - 28000 Hz |
| Max. input power | |
| Sensitivity at 1KHz | 110 dB |
Microphone | |
| Pick-up Pattern | Uni-directional |
| Impedance | 2K Ohm |
| Sensitivity at 1KHz | -37 +/- 3 dB |
| Frequency Response | 50 - 16000 Hz |
| Signal-to-Noise Ratio | |
| Capsule Size | |
| Detachable | |
| Noise Cancelling | |