The Kova 2016 by Roccat uses an Optical sensor from PixArt, specifically the PMW3320DB, providing a DPI/CPI range of Up to 3500dpi, Up to 7000dpi with Overdrive Mode. This is combined with a 72MHz Turbo Core V2 32-bit Arm processor and a maximum acceleration of 20G. It uses a USB connection with a 1.8m braided cable. The Kova 2016 is considered to be an ambidextrous mouse. It weighs in at 99g grams with the cable and is approximately 131 x 66 x 38 mm (LxWxH).
Raw performance in a sleek design built for pure power and speed? That's the all new Kova, forged using the legacy of its fan favorite Kova[+] predecessor as its blueprint.
Specification | |
| No. of Buttons | 12 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | USB |
| Cable length | 1.8m braided |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | Black or White |
| Ambidextrous | Yes |
| Coating | |
| Software | ROCCAT Swarm |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Omron and TTC |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | PixArt |
| Model | PMW3320DB |
| Processor | 72MHz Turbo Core V2 32-bit Arm |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | Up to 3500dpi, Up to 7000dpi with Overdrive Mode |
| Memory Size | 512kB |
| Max tracking speed | |
| Max acceleration | 20G |
| Polling Rate Wired | 1000Hz polling rate, 1ms |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | 16.8m, 2 zones |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 131 x 66 x 38 mm |
| Weight (grams) | 99g |
| Weight w/o cable | |